Czy są nowe przepisy jak bhp? - pierwsza pomoc

gpsbhp.eu

Przepisy zawarte w Kodeksie Pracy

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór okreś

Czy są nowe przepisy jak bhp? - pierwsza pomoc gpsbhp.eu
lonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.


Audyty BHP

Jedną z istotnych usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, jest przeprowadzenie audytu BHP. Audyt z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu sprawdzenie, czy dany zakład pracy spełnia odpowiednie wymagania regulowane przepisami prawnymi znajdującymi się w Kodeksie Pracy. Zlecenie wykonania audytu bezpieczeństwa w naszej firmie może być dobrym pomysłem, ponieważ pozwala na sprawdzenie, czy firma spełnia wymagania BHP. Audyt BHP jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy po przeprowadzonej ocenie wręczają odpowiedni raport pracodawcy z uwagami dotyczącymi tego, co należałoby poprawić. Jednym ze sprawdzanych aspektów istotnych w BHP jest kontrola ukończonego szkolenia BHP przez pracowników, ponieważ jest to jeden w ważniejszych obowiązków pracodawcy w tym zakresie. Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa w danej firmie może przynieść pracodawcy wiele korzyści i z pewnością pomoże uniknąć nieprzyjemności w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.


Czym jest ergonomia

Ergonomia jest taką dziedziną wiedzy, która zajmuje się badaniem warunków pracy. Ergonomia stanowi naukę o pracy, jest więc dyscypliną naukową zajmującą się odpowiednim przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska oraz szeroko pojętnych warunków pracy do anatomicznych oraz fizycznych możliwości człowieka. Jako że głównym zainteresowaniem ergonomii jest przystosowanie warunków pracy do możliwości pracownika, dziedzina ta ma wiele wspólnego z BHP. Wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy korzysta ze zdobyczy naukowych ergonomii, pozwalając na polepszenie warunków pracy. Firma działająca w branży BHP oferująca, między innymi, szkolenia BHP i szkolenia PPOŻ, czerpie wiedzę na temat odpowiednich warunków pracy z ergonomii. Jednym z zadań ergonomii jest także podniesienie efektywności pracy przy możliwie najniższym koszcie biologicznym. Wiele przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zostało stworzonych w oparciu o odkrycia naukowe takiej dyscypliny, jaką jest ergonomia.


Czym są systemy zarządzania bezpieczeństwem

Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarządzania bezpieczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.